Jedenastka 100-lecia

Kategorie 11 Stulecia

 

W roku 2019 Polski Związek Piłki Nożnej, obchodzi 100-lecie.  Z tej okazji na portalu www. laczynaspilka.pl, mogliśmy wybrać naszą najlepszą jedenastkę.

06.12. 2019 została ogłoszona jedenastka stulecia, w której znaleźli się:

Józef Młynarczyk – Łukasz Piszczek – Władysław Żmuda – Jerzy Gorgoń – Antoni Szymanowski – Henryk Kasperczak – Kazimierz Deyna – Zbigniew Boniek – Grzegorz Lato – Robert Lewandowski – Włodzimierz Lubański

Każdy z tych piłkarzy, zapisał albo nadal pisze swoją historię w Polskiej piłce.  Mieszanka, która będzie wspominana latami.  Będąc szczerym, nie licząc Łukasza Piszczka i Roberta Lewandowskiego, resztę piłkarzy mogłem oglądać jedynie w powtórkach.

Serdecznie gratuluję wszystkim wybranym jak i nominowanym.

 

Chcę Wam pokazać jedenastkę stulecia mojego wyboru.

O to moja jedenastka 100-lecia:

Artur Boruc – Artur Jędrzejczyk – Paweł Janas – Jerzy Gorgoń – Łukasz Piszczek – Andrzej Buncol – Jacek Krzynówek – Grzegorz Krychowiak – Lucjan Brychczy – Gerard Cieślik – Ernest Pohl

Poniżej znajdziecie uzasadnienie mojego wyboru:

Bramkarz:

Artur Boruc – były już reprezentant Polski, może się pochwalić 3 wielkimi turniejami (Mistrzostwa Świata 2006 w Niemczech, Euro 2008,które odbyły się w Austrii i Szwajcarii, oraz Euro 2016 we Francji).  Ja chce skupić się, na pierwszych dwóch turniejach.  To na nich najlepszym piłkarzem bez wątpienia był Artur Boruc.  Jego parady w meczach z Niemcami (MŚ 2006 i Euro 2008) pozwoliły uniknąć większych porażek.  Zawsze zawzięty, walczący do końca.  W każdym klubie oraz w meczach reprezentacji dawał z siebie 100%.

Lewy obrońca:

Artur Jędrzejczyk – czynny reprezentant Polski.  Ma za sobą, dwa turnieje (Euro 2016 we Francji, Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji).  Najbardziej zapamiętana zostanie mu, świetna gra na we Francji.  Zagrał świetny turniej, i pokazał że mimo że nie jest nominalnym lewym obrońcą, ma wole walki, zadziorność.

Środkowy obrońca:

Paweł Janas – były reprezentant oraz selekcjoner reprezentacji Polski.  Jest jednym nielicznych trenerów, który może pochwalić się występem na mundialu jako piłkarz i trener (jako piłkarz Mistrzostwa Świata 1982 w Hiszpanii, brązowy medalista, a jako trener pojechał z reprezentacją Polski na Mundial w 2006 w Niemczech).  Bez wątpienia był jednym z lepszych polskich obrońców w czasach swojej gry.

Kolejny środkowy obrońca:

Jerzy Gorgoń – były reprezentant, jako piłkarz zdobywał medale na dużych imprezach: Igrzyska Olimpijskie 1972 (złoto), 1976 (srebro), Mundial 1974 RFN (brąz).  Razem ze Żmudą najlepszy duet obrońców świata.  Jako piłkarza określiłbym go, jako skałę nie do przejścia.  Potrafił zatrzymać skutecznie i pokazać kto jest szefem.

Prawy obrońca:

Łukasz Piszczek – Były reprezentant (uzbierał 66 występów okraszone 3 golami), jako piłkarz był na 4 imprezach (Euro 2008,2012, 2016), Mistrzostwa Świata 2018.  Bez wątpienia, jeden z najlepszych prawych obrońców w naszej historii.  Oczywiście wiemy że zaczynał jako napastnik, ale przestawienie go na prawy bok defensywy, był pożytkiem dla reprezentacji jak i Bundesligi.  Zawsze wielka klasa, na boisku.  Dlatego w tym przypadku nie ma niespodzianki i będzie w mojej 11.

Pierwszym z pomocników jest:

Andrzej Buncol – były reprezentant, wziął udział w dwóch wielkich imprezach (Mundial 1982 brąz i 1986), wyróżniał się niesamowitą techniką.  Potrafił konstruować akcje które przynosiły korzyść.  Bez wątpienia jeden z lepszych pomocników jakich miała reprezentacja.

Drugim pomocnikiem jest:

Jacek Krzynówek – były reprezentant, uczestnik dwóch Mundiali (2002, 2006) oraz Euro (2008).  Świetna lewa noga, strzały z dystansu i charakterystyczne ułożenie się do strzału, nie do podrobienia.  Doceniłem go za to ile dobrego dawał reprezentacji mimo braku wielkich sukcesów.

Ostatnim pomocnikiem jest:

Grzegorz Krychowiak – obecny piłkarz reprezentacji.  Uczestnik dwóch wielkich imprez (Euro 2016, Mistrzostwa Świata 2018).  Gdy tylko jest w rytmie meczowym, jest niezastąpiony, zawsze daje z siebie wszystko.  Najbardziej wartościowy był podczas Euro 2016, liczę ze tak będzie, podczas Euro 2020.

Pierwszym z napastników jest:

Lucjan Brychczy – były reprezentant kadry narodowej.  Jeden z lepszych napastników swoich czasów.  Jako piłkarz cieszył się opinią jednego z lepszych techników i taktyków w Europie.  Związany z jednym Klubem od 65 lat (Legia Warszawa od roku 1954), żywa legenda.  Mało jest takich osób, które mogą się pochwalić takimi osiągnięciami oraz stażem.

Kolejnym napastnikiem jest:

Gerard Cieślik – były reprezentant. Jest trzecim najlepszym strzelcem ekstraklasy (z dorobkiem 168 goli).  Lis pola karnego, pokazał że pole karne to jest jego miejsce.

Ostatnim napastnikiem jest:

Ernest Pohl – były reprezentant, do tej pory najlepszy strzelec Ekstraklasy (186 goli).  Bez wątpienia piłkarz, który zapisał się w historii, szczególnie polskiej ligi gdzie jest najlepszy.  Ilość strzelonych goli w reprezentacji, też pokazuje jakimi dysponował umiejętnościami.

Wyróżniając tych piłkarzy chciałbym zwrócić uwagę ilu było i jest świetnych piłkarzy, którzy zapisali się w historii Polskiej piłki. Uważam też, że każdy z nas, miałby wiele jedenastek. Liczę że podzielicie się ze mną swoimi wyborami.  Z chęcią zobaczę, jak głosowaliście.

Jest to mój pierwszy wpis, dlatego liczę że się nie zanudziliście 🙂

Kolejny wpis poświęcę Lidze Mistrzów, w nadchodzącym tygodniu zostanie rozegrana ostatnia 6 kolejka, gdzie zostanie rozegranych kilka ciekawych meczy.

Dziękuję za Twoją uwagę, jeżeli Ci się spodobało zostaw po sobie komentarz, będę Ci ogromnie wdzięczny.

4 myślą nad “Jedenastka 100-lecia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *